Kiedy rozmawiamy o naszym zdrowiu i rzeczach, które je utrudniają, nie trzeba długo czekać, aby wspomnieć o stanie zapalnym. W tym momencie wiemy bardzo dobrze, że stan zapalny jest dla nas zły, ale to nie oznacza koniecznie, że wiemy dokładnie, co to jest. Znajdujesz się kiwając głową i uśmiechając się, gdy zapalenie pojawia się w rozmowie? Nie panikuj! Oto szybki i łatwy podział, a także kilka wskazówek, aby go pokonać:

Czym jest stan zapalny?

W skrócie, stan zapalny jest po to, aby Ci pomóc. Jest częścią odpowiedzi immunologicznej Twojego organizmu na chorobę lub uraz. Kiedy masz ranę lub infekcję, stan zapalny pomaga zwalczać zarazki i ułatwia gojenie. Nagromadzenie cholesterolu i innych substancji w tętnicach (zwane blaszkami miażdżycowymi lub miażdżycą) również może wywołać reakcję zapalną.

Dlaczego więc jest to złe?

W krótkim okresie czasu, stan zapalny jest pomocną odpowiedzią układu odpornościowego. Ale kiedy mamy utrzymujący się niski poziom stanu zapalnego, podrażnia on nasze naczynia krwionośne. W takich przypadkach, stan zapalny może promować wzrost blaszek miażdżycowych, poluzować płytkę w tętnicach i wywołać zakrzepy krwi – główną przyczynę ataków serca i udarów. Gdy skrzep krwi blokuje tętnicę prowadzącą do serca, dochodzi do zawału serca. Jeśli zakrzep blokuje tętnicę prowadzącą do mózgu, dochodzi do udaru. Niestety, jak wiemy, zarówno zawał serca, jak i udar mogą prowadzić do inwalidztwa lub śmierci.

Szybki fakt: Wiele osób zakłada, że choroby serca są chorobami mężczyzn, ale na różne rodzaje chorób układu krążenia umiera co roku więcej kobiet niż mężczyzn.

Oprócz nich, stany zapalne są odpowiedzialne za wiele przypadków niewydolności nerek, a także za choroby tętnic obwodowych, które mogą prowadzić do gangreny i amputacji, zwykle w nogach i stopach.

Jak pokonać stan zapalny?

jak pokonać stan zapalny

Dieta i suplementacja odgrywają dużą rolę w zarządzaniu stanem zapalnym. Zidentyfikowanie i ograniczenie w diecie pokarmów wywołujących stan zapalny (cukier, tłuszcze trans, żywność przetworzona, nadmierna ilość alkoholu) i zastąpienie ich pokarmami o działaniu przeciwzapalnym (świeże, pełnowartościowe pokarmy z dużą ilością kolorów, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek i tłuste ryby) będzie miało pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Polecane artykuły