Dlaczego warto zwracać uwagę na skład suplementów diety?

Dlaczego warto zwracać uwagę na skład suplementów diety?

Na zdrowie organizmu mają wpływ różnorodne czynniki – od codziennej diety, przez aktywność fizyczną, aż po spożywanie odpowiedniej ilości wody. Często zdarza się, że u pacjentów dochodzi do niedoborów niektórych składników odżywczych, a te da się uzupełnić suplementami diety. Dlaczego trzeba zwracać uwagę na skład przyjmowanych preparatów?

Popularne składniki suplementów diety – karagen i nie tylko

Suplementy diety to określenie środków spożywczych, których celem jest dostarczenie do organizmu określonych substancji. Mają za zadanie uzupełnić dietę człowieka np. w witaminy czy składniki mineralne, jakich ten nie dostarcza za pomocą posiłków w wystarczających ilościach.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenci stosują różne suplementy diety. Wśród często pojawiających się w nich komponentów można wyróżnić, m.in.:

  • witaminy, np. A, D, E, K, C, kwas foliowy czy biotyna;
  • składniki mineralne, np. magnez, żelazo, wapń, cynk, miedź czy jod.

Suplementy diety występują pod różnymi formami, np. w postaci tabletek czy saszetek z proszkiem przeznaczonym do rozpuszczenia w wodzie. Ze względu na rodzaj produktu w składzie mogą pojawić się dodatkowe komponenty, takie jak karagen z czerwonych wodorostów morskich, który stanowi element żelowych otoczek wielu kapsułek.

Dlaczego skład suplementów diety jest tak ważny?

Skład suplementów diety musi odpowiadać na indywidualne potrzeby danego organizmu. Powinien być dopasowany zarówno pod względem komponentów, jak i dawek do niedoborów konkretnego pacjenta. Tylko wtedy produkt będzie mógł przynieść pożądane efekty.

Trzeba mieć na uwadze, że poza samymi składnikami aktywnymi w recepturach suplementów mogą znajdować się różnego rodzaju substancje pomocnicze takie jak karagen. Poza tym należy upewnić się, że nie ma się np. uczulenia na jakikolwiek z komponentów. Szczególną ostrożność zaleca się także osobom na diecie wegańskiej, które unikają elementów pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz też:  Przyczyny powstawania nadciśnienia. Jak z nim walczyć?

Wiele suplementów diety bazuje na składnikach roślinnych. Te natomiast mogą niekiedy wchodzić w niepożądane reakcje z lekami przyjmowanymi przez pacjentów. Przed wdrożeniem określonych kapsułek czy saszetek należy zweryfikować, czy nie kolidują one z tabletkami spożywanymi na co dzień z powodu np. chorób przewlekłych.

W zależności od tego, jakie niedobory wykazuje organizm pacjenta, może się okazać, że powinien on przyjmować suplementy pod określoną postacią. Przyswajalność składników zależy przede wszystkim od ich formy chemicznej. Przykładowo w przypadku magnezu są to tlenek, węglan czy cytrynian. Ten ostatni charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością, co sprawia, że organizm łatwiej go wchłania.

Warto zwrócić uwagę na postać suplementu. Na przykład tabletki musujące mogą wspomagać wchłanianie, ale nie są zalecane dla osób z chorobą wrzodową żołądka – dla nich lepszym wyborem będą preparaty powlekane, np. z wykorzystaniem karagenu.

Absorpcja magnezu jest uzależniona także m.in. od obecności witaminy B6 w składzie suplementu. Poszczególne komponenty oddziałują na siebie wzajemnie, więc warto wybierać wyłącznie połączenia, które wspomagają przyswajalność pożądanych substancji w organizmie.

Niektóre suplementy diety powinno się stosować w określonym odstępie czasu od innych produktów i leków właśnie ze względu na ich skład. Jeśli zawierają one np. pozyskiwany z pancerza skorupiaków chitosan, wszelkie preparaty witaminowo-mineralne należy przyjmować co najmniej 3-4 godziny przed lub po zażyciu suplementu.

Dzieje się tak, ponieważ interakcje niektórych składników zaburzają proces wchłaniania cennych komponentów do organizmu. Na przykład suplementy z błonnikiem negatywnie wpływają na przyswajalność magnezu, witamin z grupy B czy cynku. Najlepiej skonsultować przyjmowanie poszczególnych preparatów z lekarzem.

Jak dobierać suplementy diety do własnych potrzeb?

Nikt nie powinien dobierać suplementów diety na własną rękę. Wprowadzenie określonych produktów do swojej codzienności musi przebiegać pod okiem specjalisty. Najlepiej udać się do lekarza, który zleci badania, a następnie na bazie niedoborów ukazanych przez wyniki dopasuje kompozycje odpowiednie dla danego pacjenta. Fachową pomocą służą również dietetycy czy farmaceuci.

Zobacz też:  Hiszpańskie i portugalskie smaki: jak oliwa i pomidory nadają charakter iberyjskim daniom?

Szczególnie ważny w kontekście przyjmowania suplementów diety jest dobór odpowiednich dawek poszczególnych składników. Nadmierne ilości niektórych komponentów mogą mieć negatywny wpływ na organizm, a nawet zmniejszać skuteczność terapii stosowanych przy leczeniu nowotworów. Dlatego tak istotne staje się to, by dopasowaniem preparatów zajmował się lekarz.

Materiał zewnętrzny

Bibliografia:

  1. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-433.pdf.
  2. Wnęk D., Suplementy diety – kiedy stosować?, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/297206,suplementy-diety-kiedy-stosowac.
  3. Wnęk D., Suplementy diety, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/61281,suplementy-diety.
  4. Ożarowski M., Interakcje pomiędzy lekami roślinnymi i składnikami diety zawierającymi surowce roślinne oraz lekami syntetycznymi dotyczące ośrodkowego układu nerwowego, https://www.czytelniamedyczna.pl/2636,interakcje-pomidzy-lekami-rolinnymi-i-skadnikami-diety-zawierajcymi-surowce-roli.html.
  5. Sut A., Magnez – jaki jest najlepiej przyswajalny? Węglan, chlorek, siarczan, tlenek czy mleczan?, https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/magnez-jaki-jest-najlepiej-przyswajalny-weglan-chlorek-siarczan-tlenek-czy-mleczan,55.html.
  6. Hintz I., Błonnik – wszystko, co warto o nim widzieć. Ile błonnika dziennie należy spożywać, https://apteline.pl/artykuly/blonnik-wszystko-co-warto-o-nim-widziec-ile-blonnika-dziennie-nalezy-spozywac.

 

Może Cię zainteresować:

Zestaw Prezentowy: Idealny Wybór na Każdą Okazję

Zbliżające się święta, urodziny bliskiej osoby czy inne ważne wydarzenia w życiu często skłaniają nas do poszukiwania wyjątkowego…

ByByRedakcjamar 21, 2025

Holter EKG a echo serca – czym różnią się te badania?

Badania kardiologiczne odgrywają kluczową rolę w diagnostyce chorób serca. Wymienia się wśród nich holter EKG i echo serca.…

ByByRedakcjamar 20, 2025

Hiszpańskie i portugalskie smaki: jak oliwa i pomidory nadają charakter iberyjskim daniom?

Połączenie pomidorów i oliwy z oliwek nie bez powodu kojarzy się z kuchnią śródziemnomorską, bo to właśnie w…

ByByRedakcjamar 17, 2025

Nie schudniesz jeśli nie poznasz tych kilku ważnych zasad!

Każdego miesiąca tysiące osób poszukują w internecie idealnej diety odchudzającej. Powody są różne – zbliżające się wydarzenie, potrzeba…

ByByRedakcjamar 12, 2025

Sprzęt podologiczny: najważniejsze narzędzia w świecie podologii i gdzie je kupić

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z podologią, zapewne zastanawiasz się, jakie narzędzia są niezbędne, aby skutecznie pomagać swoim…

ByByRedakcjamar 11, 2025

Jak wybrać dobrego stomatologa? Kluczowe kryteria wyboru

Wybór odpowiedniego stomatologa to decyzja, która może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych zębów i jamy ustnej. Regularne…

ByByRedakcjalut 20, 2025

Psychoterapia Online: Most do Emocjonalnego Zdrowia w Cyfrowym Świecie

W dobie cyfryzacji, gdy większość aspektów naszego życia przenosi się do świata wirtualnego, psychoterapeuta online stał się coraz…

ByByRedakcjalut 17, 2025

Przyczyny powstawania nadciśnienia. Jak z nim walczyć?

Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze dotyka coraz większej liczby osób i bywa określane mianem „cichego zabójcy”? Jego przyczyny…

ByByRedakcjalut 6, 2025

Centrum podologiczne – twoje miejsce profesjonalnej podologii

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wielką rolę odgrywają stopy w codziennym życiu? To one niosą nas przez życie,…

ByByRedakcjalut 6, 2025

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

anna chata-zdrowia
ANNA
Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia i certyfikowaną specjalistką aromaterapii, a moją misją jest wspieranie rodziców w trosce o zdrowie ich dzieci. Na blogu dzielę się sprawdzonymi poradami, naturalnymi rozwiązaniami i inspiracjami, które pomagają wprowadzać równowagę w codziennym życiu. Z pasją pokazuję, jak bezpiecznie i skutecznie wykorzystać moc olejków eterycznych, by wspierać zdrowie fizyczne i emocjonalne całej rodziny