Dlaczego warto zwracać uwagę na skład suplementów diety?
Na zdrowie organizmu mają wpływ różnorodne czynniki – od codziennej diety, przez aktywność fizyczną, aż po spożywanie odpowiedniej ilości wody. Często zdarza się, że u pacjentów dochodzi do niedoborów niektórych składników odżywczych, a te da się uzupełnić suplementami diety. Dlaczego trzeba zwracać uwagę na skład przyjmowanych preparatów?
Popularne składniki suplementów diety – karagen i nie tylko
Suplementy diety to określenie środków spożywczych, których celem jest dostarczenie do organizmu określonych substancji. Mają za zadanie uzupełnić dietę człowieka np. w witaminy czy składniki mineralne, jakich ten nie dostarcza za pomocą posiłków w wystarczających ilościach.
W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenci stosują różne suplementy diety. Wśród często pojawiających się w nich komponentów można wyróżnić, m.in.:
- witaminy, np. A, D, E, K, C, kwas foliowy czy biotyna;
- składniki mineralne, np. magnez, żelazo, wapń, cynk, miedź czy jod.
Suplementy diety występują pod różnymi formami, np. w postaci tabletek czy saszetek z proszkiem przeznaczonym do rozpuszczenia w wodzie. Ze względu na rodzaj produktu w składzie mogą pojawić się dodatkowe komponenty, takie jak karagen z czerwonych wodorostów morskich, który stanowi element żelowych otoczek wielu kapsułek.
Dlaczego skład suplementów diety jest tak ważny?
Skład suplementów diety musi odpowiadać na indywidualne potrzeby danego organizmu. Powinien być dopasowany zarówno pod względem komponentów, jak i dawek do niedoborów konkretnego pacjenta. Tylko wtedy produkt będzie mógł przynieść pożądane efekty.
Trzeba mieć na uwadze, że poza samymi składnikami aktywnymi w recepturach suplementów mogą znajdować się różnego rodzaju substancje pomocnicze takie jak karagen. Poza tym należy upewnić się, że nie ma się np. uczulenia na jakikolwiek z komponentów. Szczególną ostrożność zaleca się także osobom na diecie wegańskiej, które unikają elementów pochodzenia zwierzęcego.
Wiele suplementów diety bazuje na składnikach roślinnych. Te natomiast mogą niekiedy wchodzić w niepożądane reakcje z lekami przyjmowanymi przez pacjentów. Przed wdrożeniem określonych kapsułek czy saszetek należy zweryfikować, czy nie kolidują one z tabletkami spożywanymi na co dzień z powodu np. chorób przewlekłych.
W zależności od tego, jakie niedobory wykazuje organizm pacjenta, może się okazać, że powinien on przyjmować suplementy pod określoną postacią. Przyswajalność składników zależy przede wszystkim od ich formy chemicznej. Przykładowo w przypadku magnezu są to tlenek, węglan czy cytrynian. Ten ostatni charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością, co sprawia, że organizm łatwiej go wchłania.
Warto zwrócić uwagę na postać suplementu. Na przykład tabletki musujące mogą wspomagać wchłanianie, ale nie są zalecane dla osób z chorobą wrzodową żołądka – dla nich lepszym wyborem będą preparaty powlekane, np. z wykorzystaniem karagenu.
Absorpcja magnezu jest uzależniona także m.in. od obecności witaminy B6 w składzie suplementu. Poszczególne komponenty oddziałują na siebie wzajemnie, więc warto wybierać wyłącznie połączenia, które wspomagają przyswajalność pożądanych substancji w organizmie.
Niektóre suplementy diety powinno się stosować w określonym odstępie czasu od innych produktów i leków właśnie ze względu na ich skład. Jeśli zawierają one np. pozyskiwany z pancerza skorupiaków chitosan, wszelkie preparaty witaminowo-mineralne należy przyjmować co najmniej 3-4 godziny przed lub po zażyciu suplementu.
Dzieje się tak, ponieważ interakcje niektórych składników zaburzają proces wchłaniania cennych komponentów do organizmu. Na przykład suplementy z błonnikiem negatywnie wpływają na przyswajalność magnezu, witamin z grupy B czy cynku. Najlepiej skonsultować przyjmowanie poszczególnych preparatów z lekarzem.
Jak dobierać suplementy diety do własnych potrzeb?
Nikt nie powinien dobierać suplementów diety na własną rękę. Wprowadzenie określonych produktów do swojej codzienności musi przebiegać pod okiem specjalisty. Najlepiej udać się do lekarza, który zleci badania, a następnie na bazie niedoborów ukazanych przez wyniki dopasuje kompozycje odpowiednie dla danego pacjenta. Fachową pomocą służą również dietetycy czy farmaceuci.
Szczególnie ważny w kontekście przyjmowania suplementów diety jest dobór odpowiednich dawek poszczególnych składników. Nadmierne ilości niektórych komponentów mogą mieć negatywny wpływ na organizm, a nawet zmniejszać skuteczność terapii stosowanych przy leczeniu nowotworów. Dlatego tak istotne staje się to, by dopasowaniem preparatów zajmował się lekarz.
Materiał zewnętrzny
Bibliografia:
- Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-433.pdf.
- Wnęk D., Suplementy diety – kiedy stosować?, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/297206,suplementy-diety-kiedy-stosowac.
- Wnęk D., Suplementy diety, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/61281,suplementy-diety.
- Ożarowski M., Interakcje pomiędzy lekami roślinnymi i składnikami diety zawierającymi surowce roślinne oraz lekami syntetycznymi dotyczące ośrodkowego układu nerwowego, https://www.czytelniamedyczna.pl/2636,interakcje-pomidzy-lekami-rolinnymi-i-skadnikami-diety-zawierajcymi-surowce-roli.html.
- Sut A., Magnez – jaki jest najlepiej przyswajalny? Węglan, chlorek, siarczan, tlenek czy mleczan?, https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/magnez-jaki-jest-najlepiej-przyswajalny-weglan-chlorek-siarczan-tlenek-czy-mleczan,55.html.
- Hintz I., Błonnik – wszystko, co warto o nim widzieć. Ile błonnika dziennie należy spożywać, https://apteline.pl/artykuly/blonnik-wszystko-co-warto-o-nim-widziec-ile-blonnika-dziennie-nalezy-spozywac.