Producenci

Promocje

Nasz sklep

Nasz sklep

42-286 Koszęcin, Św. Wawrzyńca 1b

Informacja

Kolacja, wbrew temu, co sądzą niektórzy, jest ważnym elementem diety i zdecydowanie warto o niej pamiętać. Zastanawiasz się, co jeść i kiedy spożyć ostatni posiłek przed snem? Chociaż w internecie można znaleźć wiele informacji, to nie wszystkie z nich są prawdziwe. Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć. 

Z czego powinna składać się kolacja?

Szybki tryb życia sprawia, że wiele osób zapomina o prawidłowym odżywianiu. Są też tacy, którzy rezygnując z kolacji, żyją w przekonaniu, że jest to dobre dla ich organizmu. Pomijanie ostatniego posiłku ma niekorzystny wpływ na samopoczucie, a często powoduje nadmierne podjadanie i nagły spadek glukozy we krwi. Z tego względu należy bezwzględnie o nim pamiętać. Kolacja powinna być lekka i składać się z odpowiednio dobranych składników. Zatem, co jeść na kolację? Odpowiednie będą warzywa i produkty pełnoziarniste, nabiał (głównie jogurty, kefir i twaróg), sycące chude gatunki mięsa i ryby, np. tuńczyk lub łosoś. Ponadto należy zrezygnować z ciężkostrawnych i wzdymających potraw, które utrudniają prawidłową regenerację organizmu.

Kiedy należy jeść kolację?

Każdy człowiek powinien spożywać pięć posiłków, aby w prawidłowy sposób zadbać o swój organizm. Kolacja, mimo iż znajduje się na samym końcu, jest równie ważnym posiłkiem co śniadanie czy obiad. Niezwykle ważne są także proporcję oraz odstępy zachowywane między jednym daniem a drugim. Aby uregulować cykl spożywania, należy utrzymywać stałe odstępy, które zależne są od śniadania. Uważa się, że w ciągu godziny od wstania należy dostarczyć organizmowi pierwsze wartości odżywcze. Natomiast każdy następny posiłek powinien zostać zjedzony w odstępie dwóch godzin. W przypadku kolacji ważne jest natomiast, aby nie spożywać jej na chwilę przed snem. Warto również zachować odstęp dwóch godzin, aby organizm mógł przygotować się do regeneracji.