Producenci

Promocje

Nasz sklep

Nasz sklep

42-286 Koszęcin, Św. Wawrzyńca 1b

Informacja

Lubczyk ogrodowy

(Levisticum officinale)

Inne nazwy: lubczyk lekarski, łakotne ziele, magi, mleczeń nagi, lubiśnik lekarski, dawniej lubystek

Lubczyk ogrodowy

W starożytnej Grecji i Rzymie lubczyk znany był wyłącznie jako aromatyczna przyprawa. W średniowieczu św. Hildegarda zalecała go przy bólu brzucha i schorzeniach płuc. Jednak u Słowian największą karierę zrobił jako afrodyzjak, nasi przodkowie bowiem dość szybko zorientowali się, że zwiększa on ukrwienie narządów płciowych, co tłumaczy jego nazwę. A tak opisał cudowne działanie lubczyku Syreniusz, dodając oczywiście nieco magii: wykopany w dniu 1 października o godzinie 6- tej rano wraz z nacią, korzeniem i nasieniem wielkie i znamienne skutki czyni w małżeństwie, rozterki i niezgody w nim równa”. Kordiałem z lubczyku, czyli nalewką leczono schorzenia wątroby i przeziębienia.

Lubczyk ogrodowy - opis

Roślina wieloletnia. Łodyga wziesiona, delikatnie rowkowana, wewnątrz pusta, osiąga 50 – 200 cm. Pod ziemią grube kłącze. Liście duże, połyskujące, barwy ciemnozielonej, pojedynczo lub podwójnie pierzaste, jajowate lub wydłużone. Kwiaty żółte, zebrane w baldachy szczytowe. Owocem jest rozłupnia. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Występowanie lubczyku ogrodowego

W formie zdziczałej występuje w Europie i południowozachodniej Azji. W Polsce jest uprawiana, zdarzają się też formy zdziczałe. Lubczyk przywędrował do nas z Ligurii, gdzie występował w stanie dzikim.

Lubczyk ogrodowy - surowiec

Liście pozyskuje się głównie do celów kulinarnych (popularna maggi), natomiast w lecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim kłącza i korzenie. Surowiec zbiera się jesienią, w drugim roku uprawy, lub wczesną wiosną, w trzecim roku.

Lubczyk ogrodowy w  apteczce

Lubczyk zawiera olejek eteryczny, kumaryny (m.in. bergapten, psolaren), flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, żywice, cukry, duże ilości skrobi, kwasy polifenolowe (np. kwas kawowy), fitosterole. Działa moczopędnie i wiatropędnie, przeciwzapalnie, odkażająco, rozkurczowo, rozgrzewająco, wykrztuśnie, napotnie i uspokajająco. Pobudza krwawienie miesiączkowe, usprawnia trawienie, a także reguluje wypróżnienia.

Uwaga: Lubczyk jest niewskazany w okresie ciąży i laktacji.

Lubczyk w kuchni

To przyprawa nazbyt aromatyczna, by szafować nią bez umiaru. Wystarczy gałązka z kilkoma listkami, aby zupa czy sos uzyskały doskonały aromat i smak. Szczególnie ceniony jako przyprawa do dań z wołowiny i zup jarzynowych. Świeżym lubczykiem można doprawiać sałatki z pomidorów i papryki, sosy, pasty, masła, farsze mięsne i warzywne.

Nalewka z lubczyku

100 g korzenia lubczyku zemleć na proszek, dodać 100 g miodu i całość zalać 100 ml alkoholu 40%. dokładnie wymieszać, nie filtrować! Stosować 3 razy dziennie po 1 łyżce.