Producenci

Promocje

Nasz sklep

Nasz sklep

42-286 Koszęcin, Św. Wawrzyńca 1b

Informacja

Majeran ogrodowy

(Origanum maiorana)

Inne nazwy: majoran, majeranek, dawniej lascinica

Majeranek

Majeranek przywędrował na południe Europy za sprawą arabskich kupców. Starożytni Grecy stosowali go jako przyprawę, roślinę ozdobna i leczniczą, skuteczną na konwulsje, ukąszenia żmij i ból zębów. Przypisywano jej właściwości magiczne – noszony na głowie wianek majeranku miał rozjaśniać umysł. W Polsce uprawę majeranku spopularyzowali benedyktyni. W zaciszu klasztorów używali go do produkcji słynnych likierów: benedyktyn i benedyktynka. Majerankiem ugotowanym w winie leczono ból głowy, a utartym z miodem likwidowano sińce i łagodzono stłuczenia. Ponadto stosowano go jako środek wspomagający trawienie, przy dolegliwościach wątroby i śledziony. Majeranek roztarty w palcach i wprowadzony do nosa wywoływał kichanie, odpędzał katar, oczyszczał głowę, rozum ostrzył i pamięć przywracał.

Majeran ogrodowy - Opis

Roślina wieloletnia. Osiąga do 50 cm wysokości. Łodygi silnie rozgałęzione, wzniesione, wcześnie drewniejące u podstawy. Cała roślina szaro omszona. Liście drobne, łopatkowate, omszone, z gruczołkami na szczycie. Kwiaty małe, od białych do różowych, zebrane w zbite główki na szczytach pędów. Owocem jest rozłupnia. Kwitnie od przełomu czerwca i lipca do pierwszych przymrozków.

Majeran ogrodowy - Występowanie

Rośnie dziko w klimacie śródziemnomorskim, na Bliskim Wschodzie oraz w Indiach. W Polsce uprawiana na polach i w ogrodach.

Majeran ogrodowy - Surowiec

Zbiór przeprowadza się dwukrotnie, na początku kwietnia (koniec czerwca, początek lipca) oraz drugi raz, przed kolejnym kwitnieniem (rośliny ścina się po pierwszym zbiorze, aby odbiły nowe pędy).

Majeran ogrodowy w apteczce

Majeran zawiera olejek eteryczny (w nim m.in. terpinen, terpinenol, terpineol i borneol), seskwiterpeny, flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, fitosterole, polisacharydy i pektyny. Działa rozgrzewająco, rozkurczowo, odkażająco i przeciwzapalnie. Młode świeże pędy zawierają sporo rutyny oraz witaminy C. stosowany jest (np. w postaci nalewki) przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach trawiennych, nieżycie układu oddechowego, kaszlu, a także w dolegliwościach skórnych. Nalewkę można także stosować zewnętrznie do przemywania ran, owrzodzeń, pryszczy i oparzeń.

Majeran ogrodowy w kuchni

To jedna z najpopularniejszych przypraw kuchni polskiej. Trudno sobie wyobrazić flaki czy grochówkę bez majerankowej nuty. Jego wspomagające trawienie działanie doceniono, stosując go do doprawiania potraw tłustych i ciężkostrawnych.

Nalewka majerankowa

50 g rozdrobnionego ziela zalać 250 ml alkoholu 40%, zamknąć w szczelnym naczyniu i odstawić na tydzień w ciemne i ciepłe miejsce. Po tym czasie przefiltrować. Stosować 3 – 4 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

  • 2,70 zł W magazynie

    Majeranek używany jest głównie jako przyprawa, dzięki niemu potrawy stają się aromatyczne, a mięso soczyste. Nadaje się wspaniale do sosów, pasztetów oraz zup jarzynowych, pomidorowych, no i przede wszystkim do grochowej.

    2,70 zł
    W magazynie