Kawa jest jednym z najbardziej lubianych napojów na świecie. Wykazano, że ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym zwiększa energię, poprawia funkcje poznawcze, wspomaga zdrowie wątroby i serca oraz pomaga kontrolować wagę. Jednak, jak w przypadku wielu rzeczy, działanie kawy nie jest czarno-białe. Chociaż kawa rzeczywiście ma wiele korzyści zdrowotnych, może mieć też wiele negatywnych skutków.

Kawa zawiera kofeinę, która stymuluje produkcję kortyzolu. Kortyzol jest „hormonem stresu” uwalnianym, kiedy ciało jest pod wpływem stresu. Ta reakcja stresowa powoduje wiele zmian fizjologicznych w organizmie. Na przykład, kiedy kortyzol jest uwalniany, wzrasta ciśnienie krwi, mięśnie się zwężają, trawienie zostaje zahamowane, wzrasta częstość akcji serca i oddech.

Wszystkie te zmiany są funkcją naszego współczulnego układu nerwowego, który reguluje naszą reakcję „walcz lub uciekaj”. Zmiany zachodzące w układzie współczulnym dają ci zastrzyk energii i sprawiają, że jesteś bardziej skoncentrowany i czujny, dzięki czemu możesz poradzić sobie w każdej stresującej sytuacji.

Jest to dobre dla produktywności lub ucieczki przed niebezpieczeństwem, ale nie jest dobre dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Wszyscy wiemy, że stres może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Przewlekły stres jest uważany za główną przyczynę sześciu głównych chorób, w tym chorób serca, które są pierwszą przyczyną śmierci na świecie.

Sporadyczny stres jest naturalny i nie ma większego wpływu na nasze zdrowie. Stres przewlekły to jednak inna historia. Stres przewlekły występuje wtedy, gdy nasza reakcja na stres jest często i stale aktywowana. Powoduje to, że wspomniane wyżej zmiany fizjologiczne utrzymują się przez długi czas. W rezultacie stale podwyższone ciśnienie krwi, poziom hormonów stresu i tętno mogą mieć negatywne konsekwencje. Na przykład może zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób serca.

Kofeina zmusza Twoje ciało do reakcji na stres. W ten sposób uzyskujesz szybki zastrzyk energii. Ponadto ta substancja chemiczna stymuluje produkcję kortyzolu, wywołując wszystkie te efekty zwiększające energię. Te efekty mają jednak pomóc Ci w radzeniu sobie w sporadycznych sytuacjach stresowych. Nie powinny występować na co dzień. Ale to właśnie stało się tak powszechną praktyką w naszej kulturze.

Kofeina ma nie tylko negatywne skutki uboczne, które zmuszają Twoje ciało do reakcji na stres, ale jest też substancją silnie uzależniającą. Kofeina jest środkiem stymulującym centralny układ nerwowy. Regularne stosowanie tego środka pobudzającego może spowodować fizyczne i psychiczne uzależnienie, co sprawia, że trudno jest przeżyć dzień bez porannej filiżanki kawy.

Oczywiście, ze względu na efekty działania kofeiny, nie ma ona tendencji do zakłócania zdrowia fizycznego, społecznego czy ekonomicznego w taki sposób, jak wiele innych uzależniających narkotyków. Mimo to może mieć wpływ na Twoje zdrowie i stać się trudnym do przełamania nawykiem, kiedy już powstanie uzależnienie.

Rzucenie nałogu jest nie tylko wyzwaniem psychologicznym, ale kawa może wywołać fizyczne objawy detoksykacji u osób, które od dawna ją piją. Oczywiście, są one łagodne w porównaniu z objawami detoksykacji po innych, bardziej intensywnych narkotykach. Mimo to objawy detoksu od kawy mogą być bardzo niekomfortowe.

Znacząco kontrastują z podnoszącym na duchu, energetycznym uczuciem, które odczuwa się po wypiciu kawy i zazwyczaj są nieco osłabiające przez kilka dni. Jednak ten krótki okres detoksu jest zazwyczaj wystarczająco długi, żeby ludzie mogli wrócić do kawy i sprawić, że objawy znikną.

Niektóre z typowych objawów odstawienia kawy to:

  • Ból głowy
  • Zmęczenie
  • Zmęczenie
  • Trudności z koncentracją
  • Niepokój
  • Drażliwość
  • Bezsenność
  • Przygnębiony nastrój

Na szczęście te objawy trwają tylko kilka dni. Nawet jeśli te dni są niekomfortowe, to kilka dni nie jest niczym w porównaniu z innymi narkotykami czy alkoholem. Z tego powodu większość ekspertów nie uważa uzależnienia od kofeiny za uzależnienie.

To jednak w dużej mierze zależy od tego, jak definiujemy „uzależnienie”. Załóżmy na przykład, że definiujemy uzależnienie jako fizyczną zależność od substancji, która po odstawieniu powoduje poważne i długotrwałe objawy odstawienia. W takim przypadku kawa lub kofeina nie jest substancją uzależniającą.

Spójrzmy na uzależnienie jak na każdy nawyk lub substancję, którą konsekwentnie powtarzamy i z trudem zrywamy. Kawa bez wątpienia może być substancją uzależniającą. Oczywiście, zgodnie z tą definicją, może nią być również wiele innych rzeczy. Jednak wiele naszych nawyków behawioralnych i uzależnień nie zawiera elementów fizycznego odstawienia i objawów detoksu, jak to ma miejsce w przypadku kawy.

Kofeina mieści się więc gdzieś pomiędzy tymi dwoma definicjami. Nie jest poważnie uzależniającym narkotykiem, ale może szybko stać się uzależniającym nawykiem ze względu na chemiczny wpływ na ciało i powoduje pewne łagodne objawy odstawienia u osób często używających.

Jak przeprowadzić detoks od kawy

Jak więc przeprowadzić detoks od kawy? Jak pokonać te kilka nieprzyjemnych dni i pozbyć się długotrwałego nawyku i uzależnienia od tej substancji? Poniżej omówimy kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci przeprowadzić detoks od kawy.

Pamiętaj o swoim „dlaczego”.

Najważniejszą rzeczą, która pomoże ci przeprowadzić detoks od kawy, jest posiadanie silnego powodu, dla którego chcesz przestać i pamiętanie o nim, kiedy tylko pojawi się pokusa. Na przykład: czy chcesz zrezygnować z nałogu picia kawy? Dlaczego chcesz zrezygnować z nałogu picia kawy? Czy to dla twojego zdrowia? Żebyś mógł być zdrowszy dla siebie i swojej rodziny? Czy dlatego, że nie chcesz być od niczego uzależniony? Niezależnie od tego, jaki jest twój powód, wyraź go i spraw, by był z tobą emocjonalnie związany. Kiedy emocje stojące za twoim powodem są silne, dadzą ci determinację, by wytrwać w postanowieniu, kiedy proces ten będzie stanowił wyzwanie.

Znajdź zdrowy zamiennik kawy

Kiedy rezygnujemy z jakiegokolwiek nawyku, tworzymy w naszym życiu pustkę – miejsce, w którym kiedyś było to wyjątkowe coś. Wypełnienie tej przestrzeni czymś innym może ułatwić ten proces. Może to być cokolwiek. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest znalezienie herbaty lub ciepłego napoju, którym możesz się delektować, a który nie ma takich samych skutków zdrowotnych jak kawa.

Herbata z mniszka lekarskiego i korzenia cykorii to popularne zamienniki kawy, podobnie jak niektóre herbaty z grzybów, takich jak chaga czy reishi. Wszystkie te zioła mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie większości ludzi.

Niektórzy ludzie zastępują kawę zieloną herbatą. Choć może to się sprawdzić w przypadku niektórych osób, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, zielona herbata i wszystkie herbaty z rośliny Camellia sinensis (w tym herbata czarna i biała) zawierają kofeinę. W związku z tym mogą być uzależniające i mogą przeszkadzać w detoksie kawowym. Niektóre osoby uważają, że przejście na zieloną herbatę jest pomocne w uzyskaniu łagodnego zastrzyku kofeiny podczas odstawiania kawy. Może to pomóc im w przejściu z kawy lub kofeiny na inny zamiennik.

Jedną z zalet zielonej herbaty jest to, że zawiera ona również aminokwas o nazwie L-teanina. Ten aminokwas pomaga chronić organizm przed niektórymi szkodliwymi skutkami działania kortyzolu. Tak więc, podczas gdy kofeina stymuluje produkcję kortyzolu, L-teanina zawarta w zielonej herbacie łagodzi niektóre z tych efektów i dodaje energii, która jest bardziej zrelaksowana niż ta, którą może dawać kawa.

Kakao jest również częstym zamiennikiem kawy, ale podobnie jak zielona herbata i kawa, kakao zawiera niewielkie ilości kofeiny. Warto o tym pamiętać, jeśli przeprowadzasz detoks od kawy, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kakao zawiera kofeinę.

Praktykuj uważność

Mindfulness to praktyka zwracania uwagi na chwilę obecną i obserwowania jej bez osądzania. Niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, wielu z nas nie zwraca uwagi na swoje życie w chwili obecnej. Jesteśmy tak pochłonięci naszymi celami, planami, pomysłami, marzeniami i innymi myślami, że nie dostrzegamy chwili obecnej i nie jesteśmy w kontakcie z tym, co robimy.

Mindfulness to praktyka polegająca na powracaniu do chwili obecnej, kiedy nasz umysł błądzi, i próbowaniu utrzymania tej uwagi bez rozpraszania się. Pomaga to w pokonywaniu różnego rodzaju uzależnień i działa na kilka sposobów.

Po pierwsze, Mindfulness tworzy przestrzeń świadomej uwagi, która pozwala nam uniknąć kierowania się impulsami. Autor Viktor Frankl powiedział kiedyś: „pomiędzy bodźcem a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni jest nasza moc wyboru”. Mindfulness sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi tej przestrzeni i pomaga nam być świadomymi naszych popędów, impulsów i myśli, które nie mają nad nami tak dużej władzy. Dzięki tej przestrzeni możemy wybrać, jak chcemy działać, zamiast działać wyłącznie z przyzwyczajenia lub pod wpływem impulsu.

Po drugie, Mindfulness pomaga nam czuć się bardziej związanym z życiem. Tak wiele uzależniających nawyków wynika z chęci poczucia większej więzi. Kiedy jesteśmy obecni, możemy dotknąć radości, które są dla nas dostępne w chwili obecnej. Dzięki temu nie szukamy czegoś innego, co by nas pobudzało, ale zamiast tego możemy mieć bardziej pozytywne doświadczenia poprzez zmianę naszego skupienia i nastawienia. Czujemy, że nie potrzebujemy niczego więcej, ale możemy cieszyć się chwilą taką, jaka jest.

Świadomość chwili obecnej pomaga nam radzić sobie z wyzwaniami, które przed nami stoją. Istotnym elementem praktyki mindfulness jest akceptacja chwili obecnej i wszystkiego, co się w niej znajduje. Dlatego podczas naszego kawowego detoksu, kiedy czujemy się zmęczeni, możemy uznać i zaakceptować to, że jesteśmy zmęczeni, bez poczucia, że musimy zmienić lub naprawić nasze zmęczenie. To może być bardzo pomocne w opieraniu się chęci powrotu do kawy, żeby uciec od chwilowego nieprzyjemnego uczucia.

Suplementacja ziołami adaptogennymi

ziołami adaptogennymi

Zioła adaptogenne to zioła, które pomagają organizmowi lepiej przystosować się do stresu. Ich działanie polega na regulowaniu zdrowej równowagi w głównych gruczołach związanych z reakcją na stres, takich jak podwzgórze, przysadka i nadnercza.

Ponieważ kofeina powoduje produkcję kortyzolu, możesz uszczuplić swoje rezerwy kortyzolu, co prowadzi do zmęczenia nadnerczy. Nadnercza to gruczoły, które produkują kortyzol i wiele innych hormonów. Zioła adaptogenne wspierają zdrowie nadnerczy, dzięki czemu mogą pomóc w powrocie do zdrowia po wyczerpaniu zapasów kortyzolu. Zioła adaptogenne, takie jak ashwagandha, mają właściwości zwiększające energię bez użycia kofeiny.

Herbaty adaptogenne są dobrym napojem na detoks kawowy, ponieważ wspomagają organizm podczas odstawiania kawy.

Znajdź czas na odpoczynek i regenerację

Poświęć czas na odpoczynek i regenerację po przejściu detoksu kawowego. Wystarczy kilka dni, by objawy minęły. Najlepiej jest to zaplanować i wybrać dni, w których nie masz wiele do zrobienia. Weekendy to świetny czas na przeprowadzenie kawowego detoksu. Spodziewaj się, że możesz czuć się zmęczony, ale staraj się jak najlepiej wykorzystać dzień. Dzięki takim narzędziom, jak Mindfulness i zioła adaptogenne, nie musisz dopuszczać do siebie chwilowych objawów odstawienia. Możesz być pozytywny i radosny pomimo niewielkiego dyskomfortu.

Jak długo trwa detoks od kawy?

Dokładny czas trwania detoksu od kawy zależy od tego, jak duże jest uzależnienie i czy zdarza się, że zaczynasz i przestajesz pić kawę. Ogólnie rzecz biorąc, objawy odstawienia kawy mijają po dniu lub dwóch.

Dlatego zaleca się przeprowadzenie detoksu kawowego, kiedy wiesz, że masz kilka dni na odpoczynek i nie masz wielu obowiązków. Dobrze jest też mieć pod ręką napój zastępujący kawę, żeby móc zacząć zastępować swój nawyk picia kawy tym nowym napojem.

Za każdym razem, kiedy będziesz miał ochotę na filiżankę kawy, sięgnij po napój zastępczy. Oczywiście nie będzie on taki sam jak kawa, ale z czasem nauczysz się doceniać i cieszyć tym nowym napojem.

To, czy chcesz całkowicie zrezygnować z kawy, czy tylko ją ograniczyć, zależy od Ciebie. Tak czy inaczej, zawsze warto zastanowić się nad naszym związkiem z substancjami i pielęgnować zdrowe relacje, które nie prowadzą do uzależnienia.

Polecane artykuły