Często słyszymy o znaczeniu magnezu i o tym, że większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej jego ilości w swojej diecie. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów magnezu, a to, jaki rodzaj magnezu najlepiej przyjmować, nie jest tak często omawiane.

Jeśli chodzi o przyjmowanie odpowiedniego rodzaju magnezu, to tak naprawdę zależy to od tego, jakie są Twoje potrzeby, ponieważ różne rodzaje magnezu mają różne działanie. W tym artykule omówimy różne rodzaje magnezu i ich zastosowanie.

Czym jest magnez?

Magnez to minerał, którego ciało potrzebuje, aby zachować zdrowie i prawidłowo funkcjonować. Magnez jest niezbędny w wielu procesach zachodzących w organizmie, m.in. w regulacji pracy mięśni i nerwów, utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, regulacji ciśnienia krwi, tworzeniu białek, kości i DNA.

Magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, pełne ziarna, nabiał i zielone warzywa liściaste. Większość ludzi w dzisiejszych czasach nie otrzymuje jednak wystarczającej ilości magnezu w swojej diecie. Dzieje się tak głównie dlatego, że w standardowej diecie wielu ludzi brakuje takich produktów, jak zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i pełne ziarna. Ponadto w wyniku nowoczesnego rolnictwa przemysłowego magnez i inne ważne minerały zostały usunięte z gleby. Doprowadziło to do niskiej zawartości magnezu w wielu produktach, nawet tych, które kiedyś były dobrym źródłem tego ważnego minerału.

Jakie są różne rodzaje magnezu?

Istnieje wiele różnych rodzajów magnezu. Te różne rodzaje magnezu powstają przez połączenie magnezu z innymi pierwiastkami w celu uzyskania określonych korzyści zdrowotnych. Do podstawowych odmian magnezu należą:

Chlorek magnezu

Ta forma magnezu jest stosowana przede wszystkim do podnoszenia poziomu magnezu u osób z niedoborem tego niezbędnego minerału. Jest to jeden z najlepszych rodzajów magnezu, jaki można stosować przy jego niedoborach i u osób z niskim poziomem magnezu.

Cytrynian magnezu

Cytrynian magnezu to rodzaj magnezu połączonego z kwasem cytrynowym. Jest on najczęściej stosowany do wywoływania wypróżnień i leczenia zaparć. Kwas cytrynowy to kwas zawarty w owocach cytrusowych, który nadaje im kwaśny smak. Ma on również wiele potencjalnych korzyści, kiedy pochodzi z naturalnego źródła – jest to ważne, ponieważ wiele kwasów cytrynowych dostępnych obecnie na rynku pochodzi z kukurydzy GMO lub z odmiany czarnej pleśni, które są wysoce toksyczne.

Cytrynian magnezu może przynieść wiele korzyści dla zdrowia jelita grubego, dlatego ważne jest, żebyś sprawdzał firmy, od których go kupujesz i upewniał się, że ich kwas cytrynowy pochodzi z organicznego i naturalnego źródła, takiego jak tapioka lub owoce cytrusowe.

Cytrynian magnezu pomaga opróżnić okrężnicę i zwiększyć poziom magnezu w organizmie. Jest też zazwyczaj bardzo biodostępny. Jeśli więc szukasz rodzaju magnezu, który pomoże w oczyszczaniu jelita grubego, nie szukaj dalej niż cytrynian magnezu (lub tlenek magnezu).

Tlenek magnezu

Tlenek magnezu, podobnie jak cytrynian magnezu, jest rodzajem magnezu używanym do oczyszczania jelita grubego i łagodzenia zaparć. Jest to sól magnezowa będąca mieszaniną magnezu i tlenu. Często można go znaleźć w postaci płynu, tabletek, proszku lub kapsułek. Niektórzy ludzie stosują tlenek magnezu w celu złagodzenia zgagi lub dyskomfortu żołądkowego albo w celu uzupełnienia niskiego poziomu magnezu (chlorek magnezu jest lepszy do tego celu, ponieważ nie ma takiego samego działania przeczyszczającego jak tlenek magnezu lub cytrynian magnezu).

Jabłczan magnezu

Jabłczan magnezu to kolejna mieszanka soli magnezowych składająca się z magnezu i kwasu jabłkowego. Jabłczan magnezu jest często stosowany do uzupełniania poziomu magnezu u osób z jego niedoborem, a także do uspokajania układu nerwowego. Wszystkie formy magnezu wspierają układ nerwowy i pomagają złagodzić stres, ale jabłczan magnezu jest w szczególności stosowany w stanach nadmiernego pobudzenia układu nerwowo-mięśniowego, takich jak fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia.

Taurynian magnezu

Taurynian magnezu to suplement magnezu powstały z połączenia magnezu i aminokwasu tauryny. Jednym z głównych zastosowań taurynianu magnezu jest regulacja poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego – oba te czynniki odgrywają kluczową rolę w zdrowiu serca i układu krążenia.

Glicynian magnezu

Glicynian magnezu to kolejna kombinacja magnezu i aminokwasów, ale zamiast łączyć magnez z tauryną, połączono go z aminokwasem glicyną. Glicyna jest aminokwasem, który ma wiele zalet we wspomaganiu snu i zmniejszaniu stanów zapalnych. Podobnie, glicynian magnezu jest często stosowany jako suplement wspomagający sen i dobry wypoczynek w nocy.

Wiele osób przyjmuje glicynian magnezu ze względu na właściwości łagodzące stres i wywołujące sen, a także w celu zmniejszenia zaburzeń nastroju, takich jak lęk i depresja. Z tego powodu glicynian magnezu jest uważany za jeden z najlepszych rodzajów magnezu na stany lękowe.

Mleczan magnezu

Mleczan magnezu to rodzaj soli magnezowej powstającej przez połączenie magnezu i kwasu mlekowego. Badania wskazują również, że Twoje komórki krwi i mięśnie naturalnie wytwarzają mleczan magnezu. Dodatkowe badania pokazują, że jest on łatwo i bez wysiłku wchłaniany przez twój układ pokarmowy.

Ponieważ mleczan magnezu jest tak łatwo wchłaniany, często stosuje się go u osób, które potrzebują dużych dawek magnezu, na przykład w przypadku jego poważnego niedoboru. Może również przynieść korzyści dla zdrowia mięśni, np. złagodzić skurcze nóg, skurcze brzucha i skurcze menstruacyjne.

Orotan magnezu

Orotan magnezu to rodzaj magnezu połączonego z kwasem orotowym, substancją wykorzystywaną głównie do tworzenia materiału genetycznego. Kwas orotowy pomaga w przenoszeniu magnezu do komórek i jest znany jako antyoksydant.

Antyoksydanty to cząsteczki zwalczające wolne rodniki – niestabilne elektrony, które mogą powodować oksydacyjne uszkodzenia komórek. Przyjmowany jako suplement, orotan magnezu może wspomagać zdrowie serca i poziom energii – jednak jest to zazwyczaj bardzo droga forma magnezu.

Siarczan magnezu

Siarczan magnezu to połączenie magnezu i dwutlenku siarki. Jest często stosowany do wywoływania wypróżnień i łagodzenia zaparć. Może być również korzystny w łagodzeniu objawów grypy, takich jak nudności, wymioty i ból brzucha.

Asparaginian magnezu

Asparaginian magnezu jest mieszaniną magnezu i kwasu asparaginowego. Jest powszechnie stosowany jako suplement zwiększający poziom magnezu i często łączony z cynkiem jako suplement zwiększający produkcję testosteronu – jednak potrzeba więcej badań, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście jest skuteczny w tym zastosowaniu.

L-treonian magnezu

L-treonian magnezu powstaje przez połączenie magnezu z kwasem treonowym, rozpuszczalną w wodzie substancją pochodzącą z rozpadu witaminy C. Jest to szybko wchłaniana forma magnezu, którą stosuje się w celu zwiększenia poziomu magnezu w mózgu. Ze względu na swoje działanie neuroprotekcyjne może mieć korzystny wpływ na niektóre choroby poznawcze związane z wiekiem.

Ile jest rodzajów magnezu?

Magnez

Obecnie dostępnych jest 11 różnych rodzajów suplementów magnezowych. Jednak teoretycznie magnez można łączyć z wieloma innymi związkami, tworząc nowe i różne rodzaje suplementów magnezowych.

Jaki jest najlepszy rodzaj suplementu magnezu?

Najlepszy rodzaj suplementu magnezu dla Ciebie zależy od tego, do czego go używasz. Jeśli szukasz suplementu magnezu w celu zwiększenia poziomu magnezu i uniknięcia jego niedoborów, to najczęściej zalecanym rodzajem magnezu do tego celu jest chlorek magnezu. Jeśli chcesz używać magnezu, by lepiej spać, to glicynian magnezu jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli chcesz stosować magnez w celu oczyszczenia jelita grubego, najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie tlenek magnezu lub cytrynian magnezu.

Niezależnie od rodzaju suplementu magnezowego, który kupujesz, upewnij się, że pochodzi on od zaufanej firmy i z dobrego źródła. Upewnij się też, że nie ma w nim żadnych szkodliwych składników, takich jak kwas cytrynowy GMO czy inne szkodliwe konserwanty.

Ważne jest też, by starać się dostarczać magnez z dietą poprzez takie produkty, jak zielenina, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Ponieważ jednak magnez jest obecnie mniej rozpowszechniony w żywności z powodu pogarszającej się kondycji gleby, zaleca się uzupełnianie magnezu w diecie oprócz jego źródeł.

Magnez to bardzo ważny minerał, który odgrywa rolę w tysiącach różnych reakcji chemicznych w organizmie. Jest to z pewnością minerał, którego nie chcesz pozbawić. Jeśli masz niski poziom magnezu, to prawdopodobnie zauważysz znaczną poprawę swojego zdrowia, wprowadzając do swojej diety wysokiej jakości suplement magnezu.

Polecane artykuły