Kofeina zawarta w kawie jest uzależniającym i silnym środkiem pobudzającym, który może odświeżyć umysł. Wielu entuzjastów fitnessu lubi wypić filiżankę kawy przed treningiem, żeby poprawić swoją wydajność. Jednak pytanie o to, jakie są korzyści i szkody płynące z picia kawy w celach fitness, zawsze budziło kontrowersje.

Kawa, legalna substancja stymulująca, od dawna jest używana przez sportowców do zrzucenia wagi i zwiększenia wydajności sportowej, a także jest magiczną kulą, która dodaje energii i witalności. Niektóre badania wykazały, że trzy filiżanki kawy dziennie (około 300-400 mg kofeiny) nie zaszkodzą naszemu organizmowi i sprawią nam wielką przyjemność. Chociaż ten naturalny środek pobudzający ma wielkie zalety, jeśli chodzi o wydajność sportową i kondycję, istnieją pewne szkodliwe efekty, o których należy pamiętać.

Co to jest kofeina?

Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym występującym w kawie, herbacie i kakao. Jej działanie polega na stymulowaniu mózgu i centralnego układu nerwowego, co jest podstawą czujności i zapobiegania uczuciu zmęczenia. Kofeina wpływa przede wszystkim na mózg i działa jak hormonalny bloker adenozyny (neuroprzekaźnika, który relaksuje mózg). Jeśli wypijesz kawę późno w nocy, z łatwością nie będziesz mógł zasnąć, ponieważ kofeina będzie blokować receptory relaksacyjne i utrzymywać Cię w stanie pełnej euforii.

Kofeina ma wiele zalet, w tym pomaga w utracie wagi, poprawia wydajność ćwiczeń i wspomaga zdrowie jelit, ale niefortunne efekty uboczne to niepokój, niepokój i słaby sen, a także może prowadzić do bólów głowy lub wysokiego ciśnienia krwi. Wiele suplementów spalających tłuszcz zawiera kofeinę, która może pomóc Ci w osiągnięciu dobrej kondycji i utracie wagi. Wyzwaniem jest jednak dobranie odpowiedniej dawki kofeiny – tylko wtedy będzie ona w stanie Ci pomóc, zamiast prowadzić Cię w dół.

Korzyści z kofeiny dla kondycji fizycznej

Kofeina jest głównym składnikiem kawy i jej najważniejszą funkcją jest pobudzanie umysłu, a inną funkcją jest działanie moczopędne, które pomaga pozbyć się wody z organizmu. Kofeina może pomóc w utracie wagi, ponieważ stymuluje proces lipolizy, w którym organizm uwalnia wolne kwasy tłuszczowe do krwiobiegu w celu uzyskania energii, niszcząc zapasy tłuszczu, co jest świetnym sposobem na podkręcenie metabolizmu i szybsze spalanie tłuszczu w organizmie.

Jeśli jesteś kierownikiem siłowni i chcesz poprawić wrażenia klientów, dobrym pomysłem jest przygotowanie kawy dla miłośników fitnessu. Ponadto podarowanie spersonalizowanych kubków do kawy może stworzyć długotrwałe relacje z klientami i zwiększyć ich lojalność.

Kofeina działa jako antagonista receptora adenozyny, sprawia, że Twój mózg czuje się mniej zmęczony lub zrelaksowany i daje Ci mnóstwo energii umysłowej. Co więcej, może pomóc Ci poprawić siłę mięśni i wytrzymałość wysiłkową, złagodzić ból mięśni, a tym samym utrzymać motywację na siłowni. Poza tym kofeina zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny, dlatego niektórzy ludzie są tym bardziej podekscytowani, im więcej ćwiczą, co może przynieść dobre rezultaty treningowe.

Ryzyko związane z kofeiną dla sprawności fizycznej

kawa a siłownia

Wiele osób przygotowuje przed treningiem kubek do kawy wielokrotnego użytku, żeby móc się nią delektować, kiedy tylko zechcą, ale czy wiesz, jaki jest właściwy czas na picie kawy na siłowni?

Chociaż kofeina ma wiele zalet, zbyt duża jej ilość może również negatywnie wpłynąć na Twój organizm i zniweczyć wszystkie postępy, które poczyniłeś. Dzieje się tak, ponieważ zbyt duża ilość kofeiny może powodować podwyższony poziom niepokoju i stresu, podnosząc poziom kortyzolu. Jeśli poziom kortyzolu wzrośnie, może to utrudnić naturalny proces regeneracji organizmu po ćwiczeniach. Zwłaszcza, że po ćwiczeniach organizm traci dużo wody i soli nieorganicznych, picie kawy w tym czasie może sprzyjać oddawaniu moczu, co pogłębi odwodnienie organizmu. Tak więc osoby, które lubią pić kawę po ćwiczeniach, być może powinny zmienić swój nawyk.

Prawdziwe pytanie brzmi: ile kofeiny tak naprawdę spożywasz w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli przyjmujesz suplementy lub napoje zawierające kofeinę. Pamiętaj, żeby monitorować spożycie kofeiny, zwłaszcza jeśli przyjmujesz spalacze tłuszczu lub suplementy przedtreningowe. Tak czy inaczej, możesz spożywać więcej kofeiny niż wiesz, co z nią zrobić.

Dlatego, ze względu na euforyczne działanie kofeiny, możesz poprawić swój stan psychiczny, pijąc kawę 30 minut do 1 godziny przed treningiem. Nie pozwól, by napięcie i niepokój pochłonęły Twoją energię z powodu spożycia kawy. Jeśli tylko dobrze uchwycisz czas przyjmowania kofeiny, będzie ona dla Ciebie korzystna, a nie szkodliwa.

Jednym słowem, umiarkowana ilość kofeiny będzie korzystna dla twojego ogólnego stanu zdrowia, ale jej nadużywanie spowoduje poważne szkody dla twojego zdrowia. Najlepiej nie spożywać więcej niż 300-400 mg kofeiny dziennie, a czas picia kawy jest bardzo ważny. Staraj się nie pić kawy po fitnessie lub przed pójściem spać, co wpłynie na Twój organizm i sen. Lepiej jest pić kawę 30 minut do 1 godziny przed ćwiczeniami, co poprawi twoje wyniki sportowe i ułatwi postępy w fitnessie.

Polecane artykuły