Olejek o silnym, słodkim, cytrusowym i przyjemnym zapachem. Posiada właściwości antygrzybiczne, antyseptyczne oraz odkażające. Działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, migreny i bóle głowy. Może być stosowany jako składnik zapachowy posiadający udowodnione właściwości odstraszające owady (komary, muchy, pchły, kleszcze). Znajduję szerokie zastosowanie w produkcji mydeł, perfumerii, kosmetyków oraz przemyśle zapachowym na całym świecie.

Właściwości olejku cytronellowego

Jak wiele olejków eterycznych, olejek cytronelowy ma pewne zalety i był używany w Chinach i Indonezji przez wieki do leczenia wysypek, infekcji i innych dolegliwości zdrowotnych.

Dziś olejek cytronelowy jest prawdopodobnie najlepiej znany jako naturalny środek odstraszający owady, ale jego zastosowania i korzyści wykraczają poza utrzymywanie insektów na dystans.

W tym artykule poznamy korzyści płynące z olejku cytronelowego, jak można go używać.

Od wieków cytronelę wykorzystywano do różnych celów, m.in:

  • jako środek odstraszający owady
  • jako środek przeciwgrzybiczny
  • do leczenia infekcji pasożytniczych
  • do wspomagania gojenia się ran
  • w celu poprawy nastroju lub zwalczania zmęczenia
  • w perfumach lub jako dodatek smakowy do żywności.

Ale czy badania naukowe potwierdzają te zastosowania? Podczas gdy badania nad cytronelą i innymi olejkami eterycznymi trwają, istnieją pewne dowody na to, że olejek cytronelowy ma pewne korzyści zdrowotne.

Środek odstraszający owady

Cytronella i olejek z kopru włoskiego miały oceny ochrony około 57 procent i 47 procent, odpowiednio, po zaledwie dwóch godzinach przeciwko owadom.

W badaniu oceniono skuteczność kilku repelentów na komary i stwierdzono, że świece cytronelowe są mało przydatne jako środek odstraszający komary.

Środek przeciwgrzybiczy

W kilku badaniach stwierdzono, że olejek cytronelowy ma pewne właściwości przeciwgrzybicze, które mogą pomóc osłabić lub zniszczyć pewne rodzaje grzybów, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Badanie oceniło aktywność przeciwgrzybiczą olejku cytronelowego przeciwko szczepowi grzyba. Uważa się, że ten powszechny grzyb powoduje infekcje płuc i zatok u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Badanie wykazało, że olejek cytronelowy miał zdolność do niszczenia ściany komórkowej grzyba i zabijania organizmów wewnątrz komórki, które mogą powodować infekcje. To doprowadziło badaczy do zasugerowania, że olejek cytronelowy może mieć potencjał do wykorzystania jako bezpieczny i przyjazny dla środowiska środek grzybobójczy.

Oba olejki eteryczne początkowo zmniejszyły liczbę żywych mikroorganizmów. Jednak po 48 godzinach efekt nie był znaczący. Autorzy sugerują, że codzienne stosowanie roztworu któregoś z olejków może być skuteczne w redukcji tego grzyba.

naturalne olejki

Gojenie ran

Na podstawie najnowszych badań, olejek cytronelowy może mieć potencjał do przyspieszenia gojenia się ran. Może to mieć szczególne znaczenie dla osób z cukrzycą, ponieważ w przypadku tego schorzenia rany mają tendencję do wolniejszego gojenia się.

Wskazówki bezpieczeństwa

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego stosowania olejku cytronelowego:

Zawsze rozcieńczaj odpowiednio olejek cytronelowy przed użyciem. Nigdy nie używaj nierozcieńczonego olejku cytronelowego na skórę.
Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i mogą być toksyczne w przypadku spożycia. Przechowuj olejek cytronelowy poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
Nie przyjmuj olejku cytronelowego wewnętrznie.
Używając olejku cytronelowego do aromaterapii, upewnij się, że pomieszczenie, w którym się znajdujesz jest dobrze wentylowane. Weź pod uwagę dzieci i zwierzęta domowe, które mogą wdychać aromat. Niektóre olejki eteryczne są niebezpieczne.
Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz jakiekolwiek leki na receptę, porozmawiaj z lekarzem przed użyciem olejku cytronelowego.

Polecane artykuły