Nie masz czasu na intensywną pielęgnację skóry? Wciąż możesz się rozpieszczać, dbając o podstawy. Właściwa pielęgnacja skóry i zdrowy styl życia mogą pomóc opóźnić naturalne starzenie się i zapobiec różnym problemom skórnym. Zacznij od tych pięciu bezsensownych wskazówek.

Chroń się przed słońcem

Jednym z najważniejszych sposobów dbania o skórę jest ochrona przed słońcem. Długotrwała ekspozycja na słońce może powodować zmarszczki, plamy starcze i inne problemy skórne – a także zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry.

Aby uzyskać jak najpełniejszą ochronę przeciwsłoneczną:

  • Używaj filtrów przeciwsłonecznych. Stosuj krem z filtrem o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF co najmniej 15. Nakładaj krem obficie i ponawiaj aplikację co dwie godziny lub częściej, jeśli pływasz lub pocisz się.
  • Szukaj cienia. Unikaj słońca między godziną 10 a 16, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze.
  • Noś odzież ochronną. Przykryj skórę szczelnie tkaną koszulą z długimi rękawami, długimi spodniami i kapeluszami z szerokim rondem. Rozważ również dodatki do prania, które nadają odzieży dodatkową warstwę ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym przez określoną liczbę prań, lub specjalną odzież chroniącą przed słońcem – która jest specjalnie zaprojektowana, aby blokować promienie ultrafioletowe.

Nie pal

Palenie sprawia, że skóra wygląda starzej i przyczynia się do powstawania zmarszczek. Palenie powoduje zwężenie drobnych naczyń krwionośnych w najbardziej zewnętrznych warstwach skóry, co zmniejsza przepływ krwi i sprawia, że skóra staje się bledsza. Powoduje to również pozbawienie skóry tlenu i składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia skóry.

Palenie uszkadza również kolagen i elastynę – włókna, które nadają skórze wytrzymałość i elastyczność. Ponadto, powtarzające się mimiki twarzy, które wykonujesz podczas palenia – takie jak zaciskanie warg podczas wdychania dymu i mrużenie oczu w celu ochrony przed dymem – mogą przyczynić się do powstania zmarszczek.

Ponadto, palenie zwiększa ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego skóry. Jeśli palisz, najlepszym sposobem ochrony skóry jest rzucenie palenia. Zapytaj swojego lekarza o wskazówki lub zabiegi, które pomogą Ci rzucić palenie.

Traktuj swoją skórę delikatnie

Codzienne oczyszczanie i golenie może mieć negatywny wpływ na Twoją skórę. Aby zachować delikatność:

  • Ogranicz czas kąpieli. Gorąca woda i długie prysznice lub kąpiele usuwają olejki z Twojej skóry. Ogranicz czas kąpieli lub prysznica i używaj raczej ciepłej niż gorącej wody.
  • Unikaj silnych mydeł. Silne mydła i detergenty mogą usuwać olejki z Twojej skóry. Zamiast tego wybieraj łagodne środki czyszczące.
  • Gol się ostrożnie. Aby chronić i nawilżać skórę, przed goleniem nałóż krem, balsam lub żel do golenia. Aby ogolić się jak najdokładniej, użyj czystej, ostrej maszynki. Gol się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a nie pod prąd.
  • Osuszaj. Po umyciu lub kąpieli delikatnie osusz skórę ręcznikiem, tak aby pozostało na niej trochę wilgoci.
  • Nawilżaj suchą skórę. Jeśli Twoja skóra jest sucha, używaj kremu nawilżającego, który jest dopasowany do Twojego typu skóry. Do codziennego użytku rozważ krem nawilżający zawierający filtr SPF.

Stosuj zdrową dietę

Zdrowa skóra

Zdrowa dieta może pomóc Ci wyglądać i czuć się najlepiej. Jedz dużo owoców, warzyw, pełnych ziaren i chudego białka. Związek między dietą a trądzikiem nie jest jasny – ale niektóre badania sugerują, że dieta bogata w olej rybny lub suplementy z olejem rybnym, a uboga w niezdrowe tłuszcze i przetworzone lub rafinowane węglowodany, może przyczynić się do młodszego wyglądu skóry. Picie dużej ilości wody pomaga utrzymać skórę w stanie nawilżenia.

Zarządzaj stresem

Niekontrolowany stres może sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa, a także wywołać trądzik i inne problemy skórne. Aby zapewnić sobie zdrową skórę i zdrowy stan umysłu, podejmij kroki w celu opanowania stresu. Dbaj o odpowiednią ilość snu, wyznaczaj sobie rozsądne granice, ogranicz listę rzeczy do zrobienia i znajdź czas na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Rezultaty mogą być bardziej dramatyczne niż się spodziewasz.

Polecane artykuły