Terapia czerwonym światłem (RLT) to nowa metoda leczenia, która jest obiecująca w leczeniu zmarszczek, zaczerwienień, trądziku, blizn i innych oznak starzenia. Wielu badaczy twierdzi, że potrzeba więcej badań klinicznych, aby potwierdzić jej skuteczność jako metody leczenia. Jeśli jesteś zainteresowany terapią światłem czerwonym, zapytaj swojego lekarza, czy jest to opcja dla Twojego problemu skórnego.

Czym jest terapia światłem czerwonym?

Terapia czerwonym światłem (RLT) to zabieg wykorzystujący czerwone światło o niskiej długości fali, który podobno poprawia wygląd skóry, np. redukuje zmarszczki, blizny, zaczerwienienia i trądzik. Jest to także leczenie innych schorzeń.

Do tej pory jest wiele trwających badań, publikacja małych badań i wiele dyskusji w Internecie na temat skuteczności terapii czerwonym światłem dla wszystkich rodzajów zastosowań zdrowotnych. Wyniki niektórych badań pokazują pewne obietnice, ale pełna skuteczność terapii czerwonym światłem nie została jeszcze określona.

Inne nazwy, które możesz usłyszeć, aby opisać terapię czerwonym światłem obejmują:

  • Terapia światłem lasera niskopoziomowego.
  • Terapia laserowa o niskiej mocy.
  • Nietermiczne światło LED.
  • Miękka terapia laserowa.
  • Terapia zimnym laserem.
  • Biostymulacja, stymulacja fotoniczna.
  • Fotobiomodulacja i fototerapia.

Jak rozwinęło się zainteresowanie terapią czerwonym światłem?

NASA pierwotnie rozpoczęła eksperymenty z terapią czerwonym światłem na wzrost roślin w przestrzeni kosmicznej, a następnie w celu pomocy w leczeniu ran u astronautów. Jak w przypadku wielu osiągnięć, zaczęto badać inne potencjalne zastosowania.

W rzeczywistości, terapia czerwonym światłem jest już szeroko akceptowana w medycynie w jej zastosowaniu w terapii fotodynamicznej. W tej terapii, czerwone światło laserowe o niskiej mocy jest używane do aktywacji leku fotouczulającego. Interakcja tworzy reakcję chemiczną, która niszczy komórki. Jest on stosowany w leczeniu niektórych chorób skóry, w tym raka skóry i łuszczycy, trądziku i brodawek oraz innych rodzajów nowotworów.

Teraz, RLT jest badany (lub już w użyciu) w leczeniu szerokiego zakresu warunków zdrowotnych. Co jest mylące – i kontrowersyjne – jest skuteczność leczenia dla celów, które są promowane.

Jak podobno działa terapia czerwonym światłem?

Uważa się, że terapia czerwonym światłem działa na „elektrownię” w komórkach organizmu, zwaną mitochondriami. Dzięki większej ilości energii inne komórki mogą wydajniej wykonywać swoją pracę, np. naprawiać skórę, stymulować wzrost nowych komórek i wzmacniać odmładzanie skóry. Dokładniej mówiąc, niektóre komórki absorbują fale świetlne i są stymulowane do pracy.

Terapia światłem czerwonym może działać na zdrowie skóry, aby:

  • Stymulować produkcję kolagenu, który nadaje skórze jej strukturę, wytrzymałość i elastyczność.
  • Zwiększyć produkcję fibroblastów, które wytwarzają kolagen. Kolagen jest składnikiem tkanki łącznej, która buduje skórę.
  • Zwiększyć krążenie krwi do tkanki.
  • Zmniejszają stan zapalny w komórkach.

Na jakie schorzenia skóry próbuje się stosować terapię światłem czerwonym?

Terapia światłem czerwonym jest promowana jako leczenie niektórych powszechnych chorób skóry, w tym do:

  • Poprawić gojenie się ran.
  • Redukcji rozstępów
  • Redukcji zmarszczek, drobnych linii i plam starczych.
  • Poprawić teksturę twarzy.
  • Poprawić stan łuszczycy, trądziku różowatego i egzemy.
  • Poprawa stanu blizn.
  • Poprawić skórę uszkodzoną przez słońce.
  • Poprawić wzrost włosów u osób z łysieniem androgenowym.
  • Poprawić trądzik.

Czy terapia czerwonym światłem jest skuteczna?

Większość ekspertów twierdzi, że nie wie jeszcze, czy RLT jest skuteczny we wszystkich deklarowanych zastosowaniach. Większość twierdzi, że opublikowane do tej pory badania pokazują pewien potencjał w przypadku niektórych schorzeń, ale że należy przeprowadzić więcej badań. Terapia czerwonym światłem to wciąż nowa metoda leczenia, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Ale w tym momencie, nie ma wystarczających dowodów, aby wspierać większość zastosowań.

Złotym standardem badań mających na celu określenie, czy dany produkt jest skuteczny, jest randomizowana, kontrolowana placebo próba. Oznacza to, że określona liczba osób o tym samym zakresie cech (wiek, waga, rasa, płeć, itp.) otrzymuje albo leczenie w ramach badania, albo placebo (leczenie pozorowane) w celu leczenia tego samego schorzenia. Niektóre badania obejmują również porównanie z innym powszechnie stosowanym leczeniem. Wyniki mogą być wtedy porównywane pomiędzy pojawiającym się leczeniem a brakiem leczenia (grupa placebo) lub z „obecnym standardem” leczenia.

Wiele z opublikowanych badań z wykorzystaniem RLT obejmowało tylko niewielką liczbę osób, nie zawierało grupy placebo, nie było prowadzonych na ludziach (badania na zwierzętach) lub ograniczało się do samej tkanki komórkowej. Większość badaczy twierdzi, że dotychczasowe wyniki wyglądają obiecująco, ale potrzebne są bardziej jakościowe badania z większą liczbą osób.

Czy terapia czerwonym światłem jest bezpieczna?

Terapia światłem czerwonym wydaje się być bezpieczna i nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, przynajmniej jeśli jest stosowana krótkoterminowo i zgodnie z zaleceniami. Terapia ta nie jest toksyczna, nie jest inwazyjna i nie jest tak ostra jak niektóre zabiegi stosowane miejscowo na skórę. W przeciwieństwie do powodującego raka światła ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze słońca lub kabin opalających, RLT nie wykorzystuje tego typu światła.

Jeśli jednak produkty są niewłaściwie używane – być może zbyt często lub niezgodnie z instrukcją – istnieje prawdopodobieństwo, że skóra lub oczy (jeśli nie są chronione) mogą zostać uszkodzone. Długoterminowe bezpieczeństwo urządzeń wykorzystujących terapię czerwonym światłem nie jest jeszcze znane.

Najbezpieczniejszą opcją jest wizyta u dermatologa lub wykwalifikowanego, przeszkolonego terapeuty kosmetycznego. Dermatolog może upewnić się, że stan Twojej skóry jest tym, czym myślisz, że jest i może omówić zalety terapii czerwonym światłem i innych opcji leczenia.

Czy urządzenia kupowane do użytku domowego są bezpieczną, rozsądną opcją?

Światło czerwone

Znajdziesz wiele produktów do terapii światłem czerwonym, jeśli poszukasz w Internecie. Chociaż produkty te są ogólnie bezpieczne w użyciu, mogą one wykorzystywać niższą częstotliwość fal (co oznacza, że są mniej wydajne) niż urządzenia, które mogą być używane przez dermatologów lub innych wyszkolonych specjalistów od skóry. Możesz nie uzyskać takich rezultatów, na jakie liczysz.

Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia do terapii światłem czerwonym, pamiętaj o osłonięciu oczu w celu ochrony, stosuj się do wszystkich instrukcji i dbaj o urządzenie.

Oprócz stosowania w gabinetach lekarskich i w domu przy użyciu zakupionego urządzenia, można zauważyć, że RLT jest promowane w salonach kosmetycznych, saunach, salonach opalania, siłowniach i centrach odnowy biologicznej. Należy zachować ostrożność w stosunku do tego, kto dostarcza i gdzie poddaje się leczeniu. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą w sprawie najlepszych opcji leczenia choroby lub problemu skóry.

Na jakie inne schorzenia promowana jest terapia czerwonym światłem?

Inne badane potencjalne zastosowania medyczne obejmują:

  • W celu zmniejszenia skutków ubocznych chemioterapii nowotworów, w tym zapalenia błony śluzowej jamy ustnej.
  • Aby złagodzić ból i stan zapalny związany z zapaleniem ścięgna w kostce, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zespołem cieśni nadgarstka i chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
  • Aby zapobiec nawrotom zimnych owrzodzeń wywołanych wirusem herpes simplex.

Mnóstwo innych zastosowań są touted w Internecie. Nie ma żadnych dowodów naukowych na poparcie stosowania terapii czerwonym światłem w utracie wagi, nowotworach, usuwaniu cellulitu lub problemach zdrowia psychicznego, takich jak depresja i choroba afektywna sezonowa (SAD).

Polecane artykuły