Wielu z nas uwielbia sięgać po orzeźwiający, zimny napój w gorący letni dzień lub przytulać się do ciepłego napoju w środku zimy. Ale czy wiesz, że napoje, które wybierasz, aby ugasić swoje pragnienie, mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie Twoich nerek?

Niezależnie od tego, czy musisz uważać na pewne składniki odżywcze, czy też masz ograniczenia płynów, których musisz się trzymać, istnieją sposoby, aby cieszyć się zdrowymi dla Twoich nerek napojami. Pamiętaj: każda osoba z chorobą nerek powinna trzymać się planu żywieniowego i płynów, który omówiłeś z lekarzem i dietetykiem, ponieważ dotyczy on specyficznej funkcji nerek, zapotrzebowania na płyny i braku równowagi elektrolitowej (jak poziom potasu i fosforu).

Lista napojów na chore nerki:

1. Niskosłodzone smoothies

Smoothies może wypełnić cię; daje zdrową dawkę przeciwutleniaczy, witamin i minerałów; a także smakuje pysznie. Ale jeśli nie jesteś ostrożny, może zwiększyć poziom cukru we krwi, dać ci zbyt dużo potasu lub fosforu i być bardzo wysoki w kaloriach. Mój ulubiony przepis na smoothie zaczyna się od niesłodzonego greckiego jogurtu, świeżych jagód, mrożonych mieszanych jagód i trochę nasion konopi lub lnu dla dodatkowego białka roślinnego – pyszne! Jeśli nie musisz pilnować poziomu potasu, spróbuj dodać mrożonego banana lub świeżą pomarańczę, aby wymieszać smak.

2. Niesłodzona zielona herbata

Zielona herbata została przebadana prawie tak samo jak kawa. Filiżanka zielonej herbaty jest pełna związków zwanych „polifenolami”, które działają jak przeciwutleniacze. Chociaż eksperci nie są pewni, czy zielona herbata będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie z czysto medycznego punktu widzenia, jest ona z pewnością bezpiecznym, smacznym i bezkalorycznym napojem dla osób z chorobami nerek. Zielona herbata może również obniżyć ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Kluczem do przygotowania idealnej filiżanki zielonej herbaty jest picie jej niesłodzonej.

3. Czarna kawa

Wydaje się, że każdego roku pojawia się nowe badanie, które nagłaśnia korzyści płynące z picia kawy. Picie kawy – mojego ulubionego porannego napoju – może pomóc ochronić Cię przed rozwojem choroby nerek i sprawić, że Twoje nerki będą filtrować na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Niestety, nie wszystkie napoje kawowe są zdrowe, a jeśli masz chorobę nerek, możesz być ograniczony w tym, co możesz dodać do swojej kawy. Picie czarnej kawy, zamiast kawy z mlekiem o wysokiej zawartości potasu i fosforu lub wysokokalorycznych napojów cukrowych, będzie Twoim najlepszym rozwiązaniem.

chore nerki

4. Woda gazowana

To jest dla wszystkich miłośników napojów gazowanych, którzy nie mogą zrezygnować z karbonizacji. Woda gazowana lub musująca nawadnia tak samo dobrze jak woda niegazowana, a dodatkowo daje bonus w postaci wszystkich bąbelkowych odczuć. Jest to idealne antidotum, które pomoże Ci zmniejszyć spożycie napojów gazowanych. Jeśli nie lubisz zwykłej wody gazowanej, spróbuj ją wzbogacić dodając odrobinę świeżego soku z cytryny, odrobinę soku żurawinowego lub świeżych ziół, takich jak bazylia czy mięta.

5. Woda

Woda to po prostu najlepszy napój jaki możesz mieć! Woda to zero kalorii, doskonale nawadniający, tani napój. Jeśli jesteś we wcześniejszych stadiach choroby nerek, wybieranie wody przez większość czasu, aby ugasić pragnienie, utrzyma Twoje ciało i nerki w dobrym stanie. Jeśli jesteś w późniejszych stadiach choroby nerek, może być konieczne ograniczenie ilości spożywanej wody (i innych płynów), ponieważ nerki nie są w stanie pozbyć się wystarczającej ilości wody z organizmu. Twój lekarz i dietetyk poinformują Cię, ile wody możesz wypić każdego dnia.

Polecane artykuły