Niezależnie od tego, czy popijasz ciepły rosół w biurze, czy mieszasz gulasz z kurczaka w śnieżny dzień, jest coś niezaprzeczalnie pocieszającego w zupie. Tak ciepłej. Tak sycąca. Tak zdrowa.

Jaka jest prawdziwa wartość odżywcza zupy? Czy zupa jest zdrowa? A może to wszystko jest w twojej głowie?

Większość zup jest nawadniająca, napełniająca, i pakuje z odżywczymi składnikami od wege, wolno zasymulowanych białek, i mineralnego bogatego rosołu.

Jednak niektóre mogą mieć niepotrzebne składniki i mnóstwo soli. Więc miej oko na tę etykietę żywieniową i składniki, aby upewnić się, że dostajesz tylko to, co dobre.

Korzyści płynące z zupy

  • bogaty w składniki odżywcze
  • nawilżający
  • zwalczający choroby
  • wypełniający brzuszek (świetny dla zdrowej utraty wagi!)
  • przystępny
  • pyszny
  • łatwy do ubicia z kuchenką, mikrofalówką, lub wolnowarem

Zupy są pożywne

Pomyśl o tym, kiedy ostatnio gotowałeś kurczaka lub gotowałeś garnek warzyw. Co zrobiłeś z pozostałym wywarem? Czy wyrzuciłeś go do zlewu lub do śmieci?

To nie jest rzecz z zupą.

Gdy polewka robi od zera, ono utrzymuje jakaś odżywczych składniki są w składnikach. Dostajesz wszystkie dobroci wywaru z kości (w tym żelatyny z kolagenem) i bulionu warzywnego.

Głowa do góry: Nauka mówi, że ciepło z gotowania wpływa na zatrzymywanie witamin przez warzywa – czasami na lepsze, czasami na gorsze.

Zupy są nawadniające

Twoje ciało składa się w około 60 procentach z wody. Aby wszystkie systemy działały sprawnie, musisz uzupełnić swoją H2O.

Woda może pochodzić z napojów i żywności.

Niezależnie od tego, czy popijasz rosół, chłoniesz miskę zupy kapuścianej, czy zanurzasz łyżkę w kremowym cieście z makaronem, również się nawadniasz.

Zupy mogą wspomagać zdrową utratę wagi

Tak, zupy mogą być odchudzające.

Badania powiązały spożycie zupy z niższym ryzykiem otyłości. Ale to samo badanie wykazało, że osoby spożywające zupy mają tendencję do spożywania większej ilości soli. Jeśli spożywasz nadmierną ilość soli, może to negatywnie wpłynąć na Twoje ciśnienie krwi.

Zupa jest również piekielnie sycąca, co może ograniczyć ochotę na przekąski. Cały ten rosół jest jak wypicie szklanki wody do posiłku. Jest nawilżający i satysfakcjonujący. Aby zupa była ekstra, wrzuć do niej źródło białka, takie jak kurczak lub fasola. Białko jest najbardziej sycącym makroskładnikiem

Zupy = wszystkie zalety zdrowotne, mniej kalorii

Ponieważ zupa zawiera dużo płynu, jest wyjątkowo sycąca. Może to pomóc w zmniejszeniu ogólnego spożycia kalorii, jeśli o to Ci chodzi. Jednak nie należy próbować zupy tylko diety promować utratę wagi.

Te fad diety są zwykle super niskie kalorii i może skończyć się robi więcej szkody niż pożytku, jeśli chodzi o ogólne zdrowie. Zamiast tego spróbuj zjeść zupę przed obiadem lub kolacją dla sycącej, odżywczej przystawki lub ciesz się miską zupy z warzyw i kurczaka dla bogatej w składniki odżywcze popołudniowej przekąski.

Jakie zupy są najlepsze?

  • Zupa pomidorowa
  • Rosół z kurczaka
  • Zupy na bazie bulionu kostnego

Polecane artykuły