Ziołolecznictwo wywodzi się ze starożytnych kultur. Obejmuje ona lecznicze wykorzystanie roślin w celu leczenia chorób oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
Niektóre zioła mają silne (potężne) składniki i powinny być przyjmowane z takim samym poziomem ostrożności jak leki farmaceutyczne. W rzeczywistości wiele leków farmaceutycznych opiera się na stworzonych przez człowieka wersjach naturalnie występujących związków występujących w roślinach. Na przykład, lek na serce – naparstnica – został uzyskany z rośliny naparstnicy.
Składniki aktywne i zioła lecznicze
Leki ziołowe zawierają substancje czynne. Aktywne składniki wielu preparatów ziołowych są jak dotąd nieznane. Niektóre leki farmaceutyczne oparte są na jednym składniku aktywnym pochodzącym ze źródła roślinnego. Praktycy ziołolecznictwa uważają, że aktywny składnik może stracić swoje oddziaływanie lub stać się mniej bezpieczny, jeśli jest stosowany w oderwaniu od reszty rośliny.
Na przykład, kwas salicylowy znajduje się w roślinie łąka i jest używany do produkcji aspiryny. Aspiryna może powodować krwawienie z wyściółki żołądka, ale ziele łąki naturalnie zawiera inne związki, które zapobiegają podrażnieniom wywołanym przez kwas salicylowy.
Według praktyków ziołolecznictwa, efekt całej rośliny jest większy niż jej części. Krytycy twierdzą, że natura ziołolecznictwa utrudnia podanie odmierzonej dawki aktywnego składnika.
Zastosowanie lecznicze poszczególnych ziół
Ziołolecznictwo ma na celu przywrócenie organizmu do stanu naturalnej równowagi, aby mógł się on sam uzdrowić. Różne zioła działają na różne systemy organizmu.
Niektóre zioła, które są powszechnie stosowane w ziołolecznictwie, oraz ich tradycyjne zastosowania, obejmują:
- Echinacea – aby pobudzić układ odpornościowy i wspomóc organizm w walce z infekcjami. Stosowana w leczeniu dolegliwości takich jak czyraki, gorączka i opryszczka.
- Dong quai (dang gui) – stosowany przy dolegliwościach ginekologicznych, takich jak napięcie przedmiesiączkowe, objawy menopauzy i bóle miesiączkowe. Niektóre badania wskazują, że dong quai może obniżać ciśnienie krwi.
- Czosnek – stosowany w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca poprzez obniżenie poziomu tłuszczów we krwi i cholesterolu (rodzaj tłuszczu we krwi). Antybiotykowe i przeciwwirusowe właściwości czosnku oznaczają, że jest on również stosowany do zwalczania przeziębień, zapalenia zatok i innych infekcji dróg oddechowych.
- Imbir – wiele badań wykazało, że imbir jest przydatny w leczeniu nudności, w tym choroby lokomocyjnej i porannej.
- Ginkgo biloba – powszechnie stosowany w leczeniu słabego krążenia krwi i szumów usznych (dzwonienie w uszach).
- Żeń-szeń – ogólnie stosowany w leczeniu zmęczenia, na przykład podczas rekonwalescencji po chorobie. Jest również stosowany w celu obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, jednak nadużywanie żeń-szenia było związane z podwyższonym ciśnieniem krwi.
- Hypericum perforatum – powszechnie znany jako dziurawiec. Badania sugerują, że dziurawiec jest tak samo skuteczny jak niektóre farmaceutyczne leki przeciwdepresyjne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji. Jest on również stosowany w przypadku niepokoju i bezsenności. Jednak dziurawiec może wchodzić w interakcje z wieloma lekami na receptę, w tym z doustnymi tabletkami antykoncepcyjnymi, i zatrzymywać ich prawidłowe działanie.
Nie należy samodzielnie diagnozować dolegliwości
Bardzo ważne jest, aby ludzie nie diagnozowali samodzielnie żadnych warunków zdrowotnych. Wszelkie leki (ziołowe lub inne) powinny być przyjmowane pod nadzorem kompetentnego i wykwalifikowanego lekarza.
Należy pamiętać, że leki ziołowe mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami

Leki ziołowe i suplementy mogą wchodzić w szkodliwe interakcje z lekami dostępnymi bez recepty lub na receptę, które przyjmujesz.
Przyjmowanie suplementów ziołowych może zwiększyć lub zmniejszyć skuteczność innych leków, które przyjmujesz lub może zwiększyć ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Na przykład, dziurawiec przeważnie zmniejsza skuteczność innych leków, ale zwiększa działanie leków przeciwdepresyjnych.
Jeśli rozważasz przyjmowanie leków ziołowych, zawsze warto porozmawiać z lekarzem o możliwych skutkach ubocznych i interakcjach z innymi przyjmowanymi lekami.
Kupuj produkty ziołowe od renomowanego dostawcy
Nie wszystkie leki ziołowe, które są sprzedawane są bezpieczne. Zawsze kupuj ze źródła, które przechowuje produkty od renomowanego producenta lub dostawcy, takie jak sklepy ze zdrową żywnością, supermarkety, apteki lub od renomowanego lekarza.
Bądź ostrożny przy zakupie leków ziołowych przez internet. Nieuregulowane leki ziołowe z zagranicy mogą nie być produkowane w takiej samej jakości i standardzie jak leki regulowane. W niektórych przypadkach stwierdzono, że produkty zakupione w Internecie zawierają niebezpieczne poziomy ołowiu, rtęci lub arsenu, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne.