Chociaż cholesterol jest niezbędnym składnikiem w organizmie, zbyt duża ilość określonego typu może prowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych. Jednak niektóre zioła, takie jak kurkuma i rozmaryn, mogą pomóc w obniżeniu cholesterolu. To powiedziawszy, potrzeba więcej badań, aby określić ich wpływ na cholesterol.

Cholesterol jest niezbędnym składnikiem budulcowym dla komórek. Wątroba wytwarza tę woskową substancję i rozprowadza ją po całym organizmie poprzez krew.

Genetyka i styl życia mogą wpływać na to, ile cholesterolu produkuje wątroba. Gdy produkuje go zbyt dużo, może to prowadzić do blokady, która może spowodować zawał serca lub udar.

Jednak nie każdy cholesterol jest zły. Eksperci od zdrowia dzielą go na dwa rodzaje:

  • Cholesterol o niskiej gęstości lipoprotein (LDL): osoby fizyczne często nazywają to „złym” cholesterolem. LDL może przyczynić się do zablokowania tętnic, gdy poziom jest wysoki.
  • Cholesterol o wysokiej gęstości lipoproteiny (HDL): Ludzie często nazywają to „dobrym” cholesterolem. HDL pomaga usunąć cholesterol LDL z krwi.

Podczas badania numerów cholesterolu, lekarze często patrzą również na poziomy trójglicerydów. Tłuszcze te przechowują nadmiar energii z diety danej osoby i mogą przyczyniać się do nadmiernego poziomu cholesterolu LDL.

Kilka zabiegów, w tym leki i zmiany stylu życia, może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL.

Ponadto, osoba może znaleźć, że korzystanie z suplementów ziołowych może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Ten artykuł zawiera przegląd ziół, które mają pewne dowody sugerujące, że mogą pomóc w obniżeniu cholesterolu. Jednak przed podjęciem suplementów, osoba musi najpierw skonsultować się z lekarzem.

Nasiona i liście kozieradki

Badania pokazują, że suplementy kozieradki mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.

Według metaanalizy z 2020 roku, naukowcy stwierdzili, że dowody wspierają stosowanie suplementów kozieradki, aby pomóc obniżyć poziom cholesterolu u osób z cukrzycą. Jednak autorzy zauważyli również potrzebę dodatkowych badań wysokiej jakości.

Wyciąg z liści karczocha

Ludzie mogą spożywać karczocha jako część odżywczej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska. Kilka badań na przestrzeni lat przyjrzało się, jak karczoch wpływa na poziom cholesterolu.

Metaanaliza z 2018 roku sugerowała, że stosowanie ekstraktu z liści karczocha miało powiązania z obniżeniem poziomu cholesterolu LDL i triglicerydów. Badacze stwierdzili, że stosowanie suplementów ekstraktu z liści karczocha może działać w połączeniu z terapią obniżającą poziom lipidów, szczególnie u osób z hiperlipidemią. Jest to sytuacja, w której organizm danej osoby ma nadmiar tłuszczów takich jak cholesterol i trójglicerydy.

Imbir

Imbir

Imbir jest popularnym ziołem, które ludzie używają w różnych potrawach inspirowanych Azją. Dodaje on słodki, lekko kwaśny smak do żywności. Niektóre osoby używają również imbiru jako suplementu, aby pomóc w różnych warunkach zdrowotnych.

W przeglądzie systematycznym i metaanalizie z 2018 roku badacze przyjrzeli się 12 próbom. Badania sugerowały, że niskie dawki imbiru, mniej niż 2 g dziennie, miały dobry wpływ na obniżenie zarówno poziomu trójglicerydów, jak i cholesterolu LDL.

Jednak zauważyli również, że dodatkowe, wyższej jakości badania są konieczne, aby w pełni udowodnić jego skuteczność w obniżaniu wysokiego cholesterolu.

Osoba może dodać imbir do swojej diety lub rozważyć przyjmowanie suplementów.

Polecane artykuły